E merkure, 27.09.2023, 02:59 PM (GMT+1)

Lutfi Alia: Himara e Albanisë dhe Papa Gregorio XIII

Në vitin 1190, Himara pushtohet nga Vendiku dhe në dokumentat e Serenissima cilësohet qartë Chimarra Albaniae. Në vazhdimësi historike, ne trojet arbërore u krijua Mbretëria e Albanisë - Regnum Albaniae (1272 – 1390), me mbret Karli I Anzhuin. Mbreterinë e Albanisë, e shtrirë nga Shkodra deri në Butrint, e njohu Papa Giovanni...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Ditë zije, jo vetëm Dardania, por gjithë Kombi shqiptar

U bëj thirrje gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e punojnë në botë, duhet të ngrehin zërin kundër veprës kriminale të terrorizmit fetar-ortodoks serb që morën jetën e oficerit shqiptar Afrim Bunjakut në Dardaninë Veriore.Afrim Bunjaku, ky shqiptar, bir shqiptarësh autoktonë qysh nga fillimi i jetës mbi tokë...

Florim Zeqa: Vjosa e ftohtë nuk e ngrohu dot zemrën e Fatlumit!

Afrim Bunjakun nuk e bën hero dekorata e presidentes dhe as “Lotët e Krokodilit” të saj dhe tjerë liderëve shtetëror, por vepra e tij heroike në përballje me forcat terroriste serbe!Në lamtumirën e fundit të policit Afrim Bunjaku, ju ranë maskat liderëve shtetërorë!Liderët e shtetit ose janë mashtrues dhe hipokrit ose janë...

Klajd Kapinova: Mbyllja si Parathënie e Gegnishtes fatkeqe

Autori i shumë librave seriozë historikë etj., studiuesi dhe publiçisti cilësor dhe bashkëkohor Kastriot Myftaraj, i del zot gegnishtes, sepse vetë gegët duan të fshehin të vërtetën e tyre historike, mbasi i ekspozon ato gjatë dekadave të kaluara si bashkëfajtor të gjuhës së tyre amtare gegë...

Enver Bytyçi: Edi Rama me futnotë për Kosovën! Por dialogu përfundoi sot në Zveçan!

Edi Rama foli diku nga dreka për aktet terroriste që miku i tij i ngushtë, Aleksandër Vuçiç, ideoi dhe urdhëroi sot në veriun e Kosovës. Foli në momentin kur nuk dihej si do të përfundonte beteja mes terroristëve të Aleksandër Vuçiç dhe forcave të policisë së Kosovës! Më pas nuk u ndje më! Të paktën të thoshte ndonjë fjalë të mirë...

Kisha Ortodokse Kombëtare Shqiptare mallkon kishen serbe

Me vendim të Këshillit të Kishës Ortodokse Kombëtare Shqiptare dhe me bekimin e kreut të Kishës sonë, zotit at Nikolla Xhufka, është vendosur:1- Kisha jonë mallkon kishen serbe dhe kreun e saj, Patriarkun Profire.2- Ndarja kanunore me çdo kishë serbe në Serbi ose në mbarë botën...

Entela Binjaku: Arumunët e Shqipërisë, kjo pakicë kombëtare njerëzish krenarë

"Ky popull (arumunët), mik i shqiptarëve ka atdhe Rumaninë dhe ka dhënë ndihmesë të madhe në luftën dhe pavarësinë e Shqipërisë, kështu që ne shqiptarët e kemi një detyrim ndaj këtij populli, por ky detyrim duhet shlyer me qëndrimin tonë miqësor dhe me një përkrahje gjithëpërfshirëse në mënyrë të atillë që ta...

Timo Mërkuri: Objektivi real i një letre

Hasja e shkrimit: Ministrja e Kulturës Znj. Elva Margariti hesht para kërkesës së Shoqatës Labëria “Nderi i Kombit” të F. Çaushit  në gazetën Telegraf  të datës 18 Gusht, 2023 më krijoi ndjesinë e përballjes me diçka të besdisëshme  në mes të rrugës ndaj fillimisht synova ti shmangem, por rastësisht...

Aurel Dasareti: Çdo ditë krijon kujtime

Disa kujtime zgjasin gjatë gjithë fëmijërisë dhe gjatë gjithë jetës. Përvoja është e lidhur me ngjarjen e momentit, por do të ngjyroset nga përvojat e mëparshme, njohuritë dhe pjesëmarrja sociale në komunitetet kulturore. Mjedisi ku ndodhin ngjarjet bëhen pjesë integrale e përvojës dhe për këtë arsye perceptimi i rrethinës do të jetë dinamik...

Florim Zeqa: Kur kërset pushka, pushon pleqëria!

Sulmi terrorist në veri nga i cili u vra një polic shqiptar dhe një tjetër u plagos e shtron nevojën e reflektimit pozitiv për drejtuesit shtetërorë dhe partiak, por edhe për secilin qytetar të vendit tonë. Përfundimisht Kosova duhet ta ndërrojë çasjen ndaj dialogut dhe t’i kthehet mbrojtjes së sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit tonë...

Kalosh Çeliku: Dy dhitë kryeneqe të abetares në politike

Serbia dhe Kosova, pas disa “marrëveshjeve paqesore” politike në Bruksel dhe Ohër, kësaj radhe u treguan si Dy dhitë kryeneqe në vigun e lumit të Abetares. Asnjëra, duke mos ia lëshuar rrugën mbi urë lumit malor. Prandaj, edhe të dyja ranë në në lumë.E ngjajshme me marrëveshjet “paqesore” të Vuçiçit dhe...

Sabile Basha: Veprimtaria atdhetare e Prof. Kolë Parubit

Profesori-Atdhetar, Kolë Parubi, u lind në fshatin Dajç të Bregut të lumit Buna, më 22 nëntor 1906. Ai kishte të kryer studimet e larta fetare për prift katolik dhe ishte shugurua si i tillë. Mirëpo, Kolë Parubi në ndërkohë dashurohet në Zinën, me të cilën shpejt u martua, dhe me të, patën një vajzë, të cilën e kishin pakësuar Nineta...

Lutfi Alia: Emigrimi në Itali i Andronikës dhe i Gjonit II Kastrioti

Vdekja e papritur e Gjergj Kastriotit më 17 janar 1468, e tronditi Arbërinë, Andronikën, djalin, si dhe të afërmit e tyre, mbarë arbërinë, ashtu si preoku-poi shtetet europiane, sidomos mbretërinë e Napolit, Vatikanin dhe Venedi-kun. I pari dokument që njoftoi vdekjen e Gjergj Kastriotit  është letra e ambasadorit të Milanos në Venecia, Girardo De Collis...

Enver Bytyçi: Armët u shkrepën, shqiptarët duhet të bëhen bashkë!

Armët dolën në shesh të betejës. Një polic shqiptar u vra dhe një tjetër u plagos në komunën e Zveçanit. Serbia dhe Aleksandër Vuçiç me kohë i kanë shpallur luftë Kosovës. Çdo ditë ata kanë kërcënuar territorin, rendin, sigurinë, paqen në Kosovë. Në emër të territorit, të pushtimit të tij. Serbët i shkrepën armët dhe qëlluan njësoj si dhe në dy...

Kalosh Çeliku: Patriotit të vonuar sot i doli gjumi

Moti kohë e njoh servilin e partive politike. E shëtiti Partia Komuniste nëpër redaksi me poste letrare si gazetar dhe redaktor. Herë si “patriot” shqiptar, herë si “krijues” i “pavarur” në mjetet e informacionit të pavarura, herë “musliman me Din e Iman” nëpër institucione fetare. Herë, patriot i vonuar në gjirin e partive politike...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora