E premte, 19.07.2024, 12:06 AM (GMT+1)

Ndue Ukaj: Heshtja e Kadaresë

Mark Palnikaj: Rrugëtim studimor në Kosovë

Kadri Tarelli: Kadare! Nga bota i lëvduar, nga ne i lënduar!

David Bellos: Unë dhe Ismail Kadare - Gjashtë kujtime të shkrimtarit më të madh të epokës

Prend Buzhala: Pavdekësia e Shkrimtarit (II)

Andreas Dushi: Një udhëtim drejt takimit të parë me Kadarenë

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Melanie McDonag: Vlerësim për Ismail Kadarenë, një shkrimtar që vërtet e meritonte Nobelin

Pëllumb Gorica: Buzë liqenit, në qytetin e Lazgushit

David Bellos: Nekrologji për Ismail Kadarenë

Blerim Latifi: Fillimi i fundit të varfërisë shekullore

Siç shkruajnë B. Fischer dhe O. J. Schmitt në librin e tyre "Një histori e përmbledhur e Shqipërisë', kur me 1912 turqit u detyruan të largohen nga Shqipëria ata nuk lanë pas asnjë kilometër rrugë të asfaltuar, asnjë ngrehinë industriale dhe as sistem modern të edukimit. Ata e lanë Shqipërinë ashtu siç e kishin gjetur para pesë shekujve, me bujqësi mesjetare dhe varfëri ekstreme...
Frank Shkreli: Ernest Koliqi shkon në Shkodër Gani Mehmetaj: TIKA të paditet për kulturocid Frank Shkreli: Unë jam krenar që vij nga mali! Frank Shkreli: Edhe të mundur ata triumfuan mbi të keqen Ndue Ukaj: Cila ishte lënda e kujtesës së popullit shqiptar?

Sabile Basha: Çlirimi i Kosovës dhe kërkesat e ilegales shqiptare deri më 1999

Çështja e Kosovës, e cila gjatë regjimit komunist paraqiste një problem “të zgjidhur” nën hijen e propagandës jugosllave paraqiteshin se çështjet nacionale ishin zgjidhur përfundimisht, por, në fillim të viteve të 90-ta nisën të kalojnë kufijtë e ish-Jugosllavisë dhe të marrinë dimensionin e një problemi, që kërkonte...
Lutfi Alia: Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe Andronika Arianiti Kastrioti, në tre operat muzikale të shekullit XVIII Qazim Namani: Luftimet e zhvilluara gjatë vitit 1944 për mbrojtjen e kufirit në fshatin Prapashticë Xhemaledin Salihu: Kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për Bashkim Kombëtar Sabile Basha: Më thoshte burri Jusuf Buxhovi: 146 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Florim Zeqa: Miqësi dhe armiqësi!

Asnjëherë nuk më ka shkuar mendja se kufiri mes miqësisë dhe armiqësisë është aq i hollë! E kam dëgjuar të thuhet se “miqësia e interesit është sikurse vesa e mëngjesit”, por, nuk kam dashur të besoj se është kaq i ngushtë dallimi mes miqësisë dhe armiqësisë!...
Nikoleta Kovaçi: Modeli qe haset rendom ne çdo zyre te shtetit tone! Enver Bytyçi: Pse Rama nuk flet për braktisjen turizmit shqiptar nga qytetarët e Kosovës? Florim Zeqa: Dashuria e pashterrshme e mërgimtarëve për atdhe! Florim Zeqa: Fjala e lirë në shtetin e kapur! Diadema Stil: Pengjet e psikozave rurale

Rigesa Hoxha: Juri Andoni - Kulturën dhe gjuhën, arumanishten, i kam amanet nga gjyshi

“Kulturën dhe gjuhën, arumanishten, i kam amanet nga gjyshi”Janë këto fjalët e një të riu 18-vjeçar në Tiranë, duke na treguar rrënjët e origjinës së tij arumune.Në intervistën më poshtë Juri tregon fillimet në të kuptuarit për origjinën e tij dhe nuk ngurron të ndaj mesazhin se sa e rëndësishme është të vlerësosh...
Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me poetin dhe shkrimtarin Gëzim Murajza Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi"

Edison Ypi: Qyteti Pastërma

Roma "Qytet i përjetshëm", Londra "Qytet i lagur", Praga "Qytet që këndon", Mitrovica "Qytet i therur", Leskoviku "Qytet i vdekur", e kështu me rradhë ka "Qytet që vallzon", "Qytet që qan", "Qytet i plagosur", "Qytet i vrarë", etj etj...
Kadri Tarelli: Amerikani Jaho Brahaj: Dëshirë e pak fjalë për Turizëm Kulturor Paulin Z. Zefi: Kisha Katolike mesjetare e Shën Mëhillit, në fshatin piktoresk, Grykë-Manati Visar Zhiti: Erdhën Vilsoni me Gencin Albert Zholi: Edicioni i 8-të i aktivitetit Kinematografik “Open Cinema” prek qytetin e Kukësit në datat 17-18-19 Korrik 2024

Mark Palnikaj: Rrugëtim studimor në Kosovë

Kjo u mundësua falë mbështetjes krejt dashamirëse të IKMM (Institutit të Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve) dhe posaçërisht të dy studjuesve të arkeologjisë dhe historisë, të apasionuar të këtij instituti, zotërinjve Qazim Namani dhe Emin Sallahu dhe mbështetjes dashamirëse të Drejtoreshës së këtij Instituti Znj. Rezarta Loxha Vitaku...
Ndue Dedaj: Pse mendohen këto male Bashkim Saliasi: Mbresa nga udhëtimi turistik në Regensburg Pëllumb Gorica: Buzë liqenit, në qytetin e Lazgushit Bashkim Saliasi: Udhëtim në Nishovë Pëllumb Gorica: Nëpër Kolonjë e Leskovik…

Lekë Mrijaj: Një reflektim ne 150 vjetorin e lindjes së at’ Shtjefën Gjeçovit Fran Gjoka: Profesor Vehbi Hoti, intelektuali i vlerave të mëdha Vilhelme Vrana Haxhiraj: Nderim e mirënjohje në kujtim të shkencëtarit elitar Aristidh Kola! Gëzim Bullaku: Nexhip Alpan, dijetar, albanolog dhe atdhetar nga Turqia Jahja Drançolli: Viktor Karpaçi, një nga personalitetet më të mëdha të Shkollës Arbërore të Venedikut

Kastriot Dervishi: 1976/Ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

Pas sulmeve në plenume e aktive, dy procesesh hetimore-gjyqësore, tre persona ekzekutuan në Tiranë, ora 24.00 të datës 28.6.1976:-Koço Josif Plaku, i vitlindjes 1929, nga fshati Hoçisht i Korçës.-Milto Vasil Gjikopulli, i vitlindjes 1938, nga fshati Dhërmi i Vlorës.-Andrea Kristaq Manço, i vitlindjes 1923, nga Bobshtica...
Kastriot Dervishi: Masakra e Paramithisë Kastriot Dervishi: Erdhën në Shqipëri dhe u dënuan nga regjimi komunist Kastriot Dervishi: Fakiri dhe Bebi Shameti Kastriot Dervishi: Telegrami pas pushtimit të Jugosllavisë, prill 1941 Kastriot Dervishi: “Epopeja” në Sul të Devollit

Ndue Ukaj: Heshtja e Kadaresë

Ishin orët e para të mëngjesit, ditë e hënë, fillimi i një jave të re, fillim i korrikut, muaji i të korrave, kur, në orët e para të mëngjesit, si vetëtima u përhap lajmi se Ismail Kadare iku.“Ismail Kadare iku”, më shkruanin miq e të njohur, ndërkohë që, minutë pas minute, lajmi merr dheun e bëhet i përbotshëm...
Gjovalin Shkurtaj: Veprat e Ismail Kadaresë – jehonë madhështore e gjuhës shqipe Kadri Tarelli: Kadare! Nga bota i lëvduar, nga ne i lënduar! Eduard A. Skufi: Shtegtimi i një gjeniu për në pavdekësi Irena Gjoni: ''Takim'' me Kadarenë në Kafe Rostand Fjalë të urta nga shkrimtari Albert Zholi (II)

Florim Zeqa: Alice Costruzioni fitues i “Muaji i Lirisë” në Rovato

Në kuadrin e festimeve të mërgatës sonë për çlirimin e Kosovës, më datat 22 e 23 qershor në palestrën e bukur të sporteve në Rovato (Lombardia) u mbajt turniri përmbyllës “Muaji i Lirisë, organizuar nga treshja e të rinjëve entuziast Arber Llugaxhija, Faton Berisha dhe Mentor Smakiqi...
Florim Zeqa: Noli Ponteggi fitues i turnirit “Muaji i Lirisë 2024” Albert Vataj: Një tifozeri që meritonte më shumë se një humbje dinjitoze Luçjan Bedeni: Nji hulumtim i shkurtër si lindi loja e topkambës (futbolli) në Shqipni Sylejman Morina: KF “Arbanasi” e riktheu emrin e vjetër, por jo edhe fushën e vet në Arbanas Florim Zeqa: Vllaznia fituese e 28 Nëntorit në Candelu (TV-Itali)

Albert Zholi: Si u zgjodh Senati i parë shqiptar në 31 janar 1920 Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C.

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora