• Çeliku: Viti 'Skandërbegëve' Fishtës me flamuj partiak

  Im Atë, Emin Çeliku: kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në gojë, hanxharin nën jastëk me mollët e kuqe të iltaljanit dhe “kashikarat” e serbit në xhepat e strukes pas dere, si fëmijë sugar i pushtur nga ajo ...
 • Fotaq Andrea: Skënderbeu, një Hero i Madh

  Në çastin kur vëmendja e Europës është përqendruar mbi Orient, nuk është pa interes të kthejmë vështrimin mbi luftërat e mëdha të shekullit XV. Perandoria osmane, sot aq e dobësuar, sa nuk i ka mbetur veçse  marrja...
 • Gëzim Llojdia: Montenji për Skënderbenë

  Poeti i rilindjes franceze Pier de Ronsar (1524-1585), pjesëtar i grupit të «Plejadës» dhe më i ndrituri në të, është në të parët në letërsinë fran¬ceze që" këndon për Skënderbenë. Vjersha e Ronsarit për Skënderbenë i kushtohet bashkëkohësit të poetit Zhak dë Lavarden...
 • Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu

  Kur flasim për artin kërçovar, duhet ta kemi para sysh se bëhet fjalë për një fushë të gjërë artistike, e cila është shumë e pasur me këngë valle dhe humor, por, jo vetëm. Ky art përveç tjerash identifikohet edhe me këngët...
 • Leonora Laçi: Visaret e Visar Zhitit

  I lexoj më endje, etje, me një frymë, ndjejë rreshtat tek rrëshqasin, vargjet, çdo trepikësh...edhe kur shkruan për Atjonin...Bëhet fjalë për veprën “Si na erdhi ai, I ndaluari”të Visar Zhitit, botuar nga Omsca-1 në 2017...
 • Shyqyri Fejzo: Një tempull 100 vjeçar i dijes

  Në vazhdim të rrugës nga Gramshi për në Lenie, sapo kalon vendin e quajtur “qafa e Dushkut” përpara syve dhe kamerës tonë shfaqet një pamje fantastike në lartësitë mbi 1 mijë metra mbi nivelin e detit...
 • Ajshe Leka: ushqimi për formimin e një futbollisti

  Përmbushja e nevojave ushqyese, krahas kushteve të tjera, është një faktor thelbësor për arritjen e sukseseve në sport e veçmas në futboll. Për shkak të kërkesave fizike të sportit, ku një futbollist i duhet të shpenzojë shumë energjisë, atij i duhet të marrë një shumëllojshmëri ...
 • Dedaj: Nderi i Fushë-Arrëzit e mirënjohja e Gjakovës

  Në mesin e dhjetorit u shua një nga njerëzit më të njohur të rrethit të Pukës e më gjerë, fisniku Dedë Qafa, që mbante titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës, nderuar gjithashtu dhe me titullin “Mirënjohja e Gjakovës...
 • Beqir Sina: Kosova zë vend nderi në festën e SHBA

  Ambasadorja Nikki Haley fton 64+1 (Kosova)vende që nuk e kundërshtuan njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga Presidenti i SHBA Donald Trump. Një ftesë zyrtare, kjo, kur për herë të parë mbas 27 vjetëve të ri-vendosjes së ...
 • Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore

  E pritme me shumë ankth rezultatin e kësaj ndeshje Tenisi të Kupave të Mëdha që do të zhvillohej në Shangaj, per titullin Kampion i Shangait per vitin 2017, ndermjet Nr. 1 Rafael Nadal dhe Nr. 2 Rogjer Federer, finalistë të këtij kampionati botnor...